Shop
CASE | CHASSIS
THERMALTAKE S100 MATX Casing WITH TG - BLACK
- $62.00
S100 TG Micro case comes with one tempered glass panel on the left, one preinstalled 120mm standard fan at the rear and supports motherboards up to Micro-ATX.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| P/N | CA-1Q9-00S1WN-00 |
|---|---|
| Series | S Series |
| Model | S100 TG |
| CASE TYPE | Micro Case |
| Dimension (H x W x D) | 441 x 220 x 411 mm (17.36 x 8.66 x 16.18 inch) |
| NET WEIGHT | 6.1 kg / 13.45 lbs. |
| PANEL | Tempered Glass x 1 |
| Color | Exterior & Interior : Black |
| MATERIAL | SPCC |
| COOLING SYSTEM | Rear (exhaust) : 120 x 120 x 25 mm fan (1000rpm, 16 dBA) |
| Drive Bays -Accessible -Hidden | - 2 x 2.5” (HDD Bracket); 2 x 3.5“ or 2 x 2.5” (HDD Rack); |
| EXPANSION SLOTS | 4 |
| MOTHERBOARDS | 6.7” x 6.7” (Mini ITX), 9.6” x 9.6” (Micro ATX), |
| I/O Port | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HD Audio, |
| PSU | Standard PS2 PSU (optional) |
| FAN SUPPORT | Front: 3 x 120mm, 2 x 140mm Top: 2 x 120mm, 2 x 140mm, 1 x 200mm Rear: 1 x 120mm, |
| RADIATOR SUPPORT | Front: 1x 240mm, 1 x 280mm Top: 1 x 240mm, 1x 280mm Rear: 1 x 120mm, |
| CLEARANCE | CPU cooler height limitation: 165mm PSU length limitation: 160mm VGA length limitation: 330mm |
| THERMALTAKE S100 MATX Casing WITH TG - BLACK | |
|---|---|
| Case Type | Micro Case |
| Dimensions | 411 x 220 x 441 mm |
| Weight | 6.1 kg |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass |
| Material | SPCC |
| Motherboard Support | Mini ITX, Micro ATX |
| Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | 2 x 3.5 inch or 2 x 2.5 inch (HDD Rack), 2 x 2.5 inch (HDD Bracket) |
| I/O Port | 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 1 x HD Audio |
| Pre-installed Fan | 1 x 120mm Rear (1000rpm, 16 dBA) |
| Fan Support | Front (2 x 120mm or 2 x 140mm), Top (2 x 120mm, 2 x 140mm, or 1 x 200mm), Rear (1 x 120mm) |
| Radiator Support | Front (1 x 240mm or 1 x 280mm), Top (1 x 240mm or 1 x 280mm), Rear (1 x 120mm) |
| CPU Cooler Clearance | 165 mm |
| GPU Clearance | 330 mm |
| PSU Clearance | 160 mm |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































