Shop
MSI GeForce RTX™ 5080 16G VENTUS 3X OC WHITE Graphics Card
Pre-Order- $2,059.00
GeForce RTX™ 5080 16G VENTUS 3X OC WHITE
Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
SFF-Ready Enthusiast GeForce Card
Core Clocks:
Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center)
Boost: 2640 MHzTORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow.
Nickel-plated Copper Baseplate: Heat from the GPU and memory is swiftly captured by a nickel-plated copper baseplate and transferred.
Core Pipes feature a square design to maximize contact with the GPU baseplate for optimal thermal management.
Metal Backplate: A sturdy metal backplate strengthens the graphics card while the airflow vent design reduces excess heat.
MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time.
Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world.
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| MSI GeForce RTX™ 5080 16G VENTUS 3X OC WHITE Graphics Card | |
|---|---|
| Graphics Processing Unit | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Interface | PCI Express Gen 5 |
| Core Clocks | Extreme Performance: 2655 MHz (MSI Center), Boost: 2640 MHz |
| CUDA Cores | 10752 Units |
| Memory Speed | 30 Gbps |
| Memory | 16GB GDDR7 |
| Memory Bus | 256-bit |
| Output | 3x DisplayPort (v2.1b), 1x HDMI (Supports 4K 480Hz/8K 120Hz as specified in HDMI 2.1b) |
| HDCP Support | Yes |
| Power Consumption | 360 W |
| Power Connectors | 1x 16-pin |
| Recommended PSU | 850 W |
| Card Dimensions | 303 x 121 x 49 mm |
| Weight (Card / Package) | 1084 g / 1576 g |
| DirectX Version Support | 12 Ultimate |
| OpenGL Version Support | 4.6 |
| Maximum Displays | 4 |
| G-SYNC Technology | Yes |
| Digital Maximum Resolution | 7680 x 4320 |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































