Shop
Geforce™ RTX Series
GIGABYTE AORUS GeForce RTX™ 5090 STEALTH ICE 32GB Graphic Card
- $5,359.00
FEATURESFEATURES
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Powered by GeForce RTX™ 5090
- Integrated with 32GB GDDR7 512bit memory interface
- White aesthetics and compatible with Stealth series
- WINDFORCE cooling system
- Hawk fan
- Composite metal grease for GPU
- Server-grade thermal conductive gel
- Superconducting heat pipes
- LCD edge view
- RGB Halo
- Reinforced structure
- Versatile VGA holder
- 4 years warranty (Online registration required)
![]()
![]()
![]()

Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| GIGABYTE AORUS GeForce RTX™ 5090 STEALTH ICE 32GB Graphic Card | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX 5090 |
| Core Clock | 2655 MHz (Reference card: 2407 MHz) |
| CUDA Cores | 21760 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 512 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card Size | L=360 W=150 H=75 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 API |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 1000W |
| Power Connectors | 16 Pin x1 |
| Output | DisplayPort 2.1b x3, HDMI 2.1b x1 |
| Cooling System | WINDFORCE (Hawk fans, composite metal grease, superconducting heat pipes, large vapor chamber) |
| Features | RGB Halo, LCD Edge View, Dual BIOS, Reinforced metal backplate |
| Accessories | Quick guide, Warranty registration, 12V-2x6 to 4x PCIe 8-pin adapter, AORUS identity stickers, AORUS metal sticker, Versatile VGA holder and manual |
Tags: GIGABYTE AORUS GeForce RTX™ 5090 STEALTH ICE 32GB Graphic Card
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































