Shop
RX 9000 SERIES
POWER COLOR Reaper AMD Radeon™ RX 9060 XT 8GB GDDR6 Graphics Card - White
Pre-Order- $489.00
POWER COLOR Reaper AMD Radeon™ RX 9060 XT 8GB GDDR6 Graphics Card - RX9060XT 8G-A/WHITE
Future-Ready Tech
Built for longevity, AMD Radeon™ RX 9060 XT graphics cards feature up to 16GB VRAM, PCI Express® Gen 5 support, AMD Smart Access Memory™ technology, AI-enabled technologies, and seamless pairing with AMD Ryzen™ 9000 Series processors to unlock the full potential of your AM5 platform. An updated Radiance Display™ Engine featuring DisplayPort™ 2.1a and HDMI 2.1b is ready for the latest ultra-high refresh displays.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| POWER COLOR Reaper AMD Radeon™ RX 9060 XT 8GB GDDR6 Graphics Card - White | |
|---|---|
| GPU | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Architecture | AMD RDNA 4 |
| Stream Processors | 2048 |
| Game Clock | 2620 MHz |
| Boost Clock | 3230 MHz |
| Memory Size | 16GB GDDR6 |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Speed | 20 Gbps |
| Interface | PCI Express 5.0 x16 |
| Cooling | Dual 87mm fans with Japanese dual ball bearings |
| Video Outputs | 1 x HDMI 2.1b, 2 x DisplayPort 2.1a |
| Power Connector | 1 x 8-pin |
| Recommended PSU | 500W |
| TDP | 160W |
| Form Factor | ATX (2 Slots) |
| Dimensions | 200 x 100 x 39 mm (220 x 120 x 40 mm with bracket) |
| Features | AMD Smart Access Memory, Raytracing and AI Accelerators, FSR 4 support, Intelligent Fan Control (stops below 50°C) |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































