Shop
RX 9000 SERIES
POWER COLOR Reaper AMD Radeon™ RX 9060 XT 8GB GDDR6 Graphics Card - Black
Pre-Order- $459.00
POWER COLOR Reaper AMD Radeon™ RX 9060 XT 8GB GDDR6 Graphics Card - Black - RX9060XT 8G-A
Future-Ready Tech
Built for longevity, AMD Radeon™ RX 9060 XT graphics cards feature up to 16GB VRAM, PCI Express® Gen 5 support, AMD Smart Access Memory™ technology, AI-enabled technologies, and seamless pairing with AMD Ryzen™ 9000 Series processors to unlock the full potential of your AM5 platform. An updated Radiance Display™ Engine featuring DisplayPort™ 2.1a and HDMI 2.1b is ready for the latest ultra-high refresh displays.
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| POWER COLOR Reaper AMD Radeon™ RX 9060 XT 8GB GDDR6 Graphics Card - Black | |
|---|---|
| GPU | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Architecture | RDNA 4.0 (Navi 44 XT) |
| Stream Processors | 2048 |
| Memory | 8GB GDDR6 |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Speed | 20 Gbps |
| Memory Bandwidth | 320 GB/s |
| Game Clock | 2530 MHz |
| Boost Clock | 3130 MHz (PowerColor Reaper OC: 3139 MHz) |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Cooling | Dual Fan (87mm) |
| Ports | 1 x HDMI 2.1b, 2 x DisplayPort 2.1a |
| Dimensions | 200 x 100 x 39 mm |
| TDP/TBP | 160 W |
| Recommended PSU | 450 W - 500 W |
| Power Connector | 1 x 8-pin |
| Features | Raytracing (32 cores), AI Accelerators (64 cores), 32 MB Infinity Cache, DirectX 12 Ultimate, OpenGL 4.6 |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































