Shop
RX 9000 SERIES
POWER COLOR Hellhound AMD Radeon™ RX 9060 XT 16GB GDDR6 Graphics Card - White
Pre-Order- $589.00
Built for longevity, AMD Radeon™ RX 9060 XT graphics cards feature up to 16GB VRAM, PCI Express® Gen 5 support, AMD Smart Access Memory™ technology, AI-enabled technologies, and seamless pairing with AMD Ryzen™ 9000 Series processors to unlock the full potential of your AM5 platform. An updated Radiance Display™ Engine featuring DisplayPort™ 2.1a and HDMI 2.1b is ready for the latest ultra-high refresh displays.
Future-Ready Tech
- Triple-Ring Fan design
- Supports PCIe 5.0 x16
- Honeywell PTM7950 High-Thermal Conductivity
- Dual BIOS (OC / Silent)
- Intelligent Fan Control
- Highly Efficient Ring Blade Fans
- Reinforced Metal Backplate
- Premium-Quality PCB Design
- High-Efficiency DrMOS Power Module
- TBP Monitoring (12V Source Detection)
- LED Lighting - Artic Blue
Share Now
Out of Stock!
This product is out of stock, submit your email and we will update once it restock.
| POWER COLOR Hellhound AMD Radeon™ RX 9060 XT 16GB GDDR6 Graphics Card - White | |
|---|---|
| GPU | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Architecture | RDNA 4 |
| Memory | 16GB GDDR6 |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Speed | 20 Gbps |
| Memory Bandwidth | 322.3 GB/s |
| Game Clock | 2740 MHz (OC mode), 2620 MHz (Silent mode) |
| Boost Clock | 3310 MHz (OC mode), 3230 MHz (Silent mode) |
| Stream Processors | 2048 |
| Raytracing Cores | 32 |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Cooling | Triple Fan |
| Power Connector | 1 x 8-pin |
| Recommended PSU | 550W |
| TDP/TBP | 160W |
| Outputs | 1 x HDMI 2.1b, 2 x DisplayPort 2.1a |
| Dimensions | 310 x 100 x 40 mm (330 x 120 x 40 mm with bracket) |
| Features | Dual BIOS, Arctic Blue LED lighting, Metal Backplate, Honeywell PTM7950 thermal material |
Dear customers, please be informed that we will be closed on 01.05.26 (Fri), in celebration of Labour Day. We shall resume our operating hours as usual on on 02.05.26 (Sat). Kindly expect some delay in our response, and the fulfilment of your order. Thank you
















































































